Висок проценат младих, 75% у Србији је неодлучно по питању своје будућности.
Ста је професионална оријентација?
Професионална оријентација представља усмеравање индивидуе према оном занимању или групи занимања која најбоље одговарају његовим психофизичким карактеристикама и у којима има највише изгледа да свој посао обавља комептентно, да напредује и да буде задовољан. Избор будућег занимања је један веома важан корак који одређује будућност особе.
Посебна пажња је усмерена на усклађивању способности особа, његових интереса, образовних могућности и могућности запошљавања. Професионална оријентација:
- омогућава ученику да добије више информација о самом себи, својим интересима, склоностима, способностима и вредностима.
- мотивише ученике, запослене и незапослене да преузму активну улогу у планирању своје каријере. У данашњем тренутку мотивисане особа да активно планира своју каријеру је од изузетне важности јер висока незапосленост, промењиво тржиште рада и потребе за великом флексибилношћу на раду и у каријери чине планирање будућности још важнијим задатком.
Коме је наменена професионална оријентација?
- неодлучним ученицима који нису сигурни у свој избор и не знају коју средњу школу или факултет да упишу.
- онима који желе да потврде свој избор,
- ученицима који желе да сазнају које су им способности најразвијеније,
- ученицима са здравственим и другим потешкоћама,
- родитељима ученика итд.
Ко врши професионалну оријентацију?
Саветник за професионалну оријентацију:
- обавља тестирање (утврђује интелектуалне и психомоторне способности, особине личности, интересе, вредности и др.)
- даје мишљење и препоруку о примереним занимањима
- помаже ученицима да се оспособе за доношење самосталне професионалне одлуке. Управо због тих великих могућности да са неким звањем ради у већем броју занимања, те због промењивог света рада у којем људи имају могућности да менају звања и граде каријеру у различитим правцима, врло битан задатак је оспособити особу да у будућности доноси самосталне и обавештене одлуке о својој каријери.
- саветује ученике и њихове родитеље итд.
Саветник за професионално информисање даје информације о:
- плановима и програмима образовања,
- описима занимања и шта могу да раде после завршених школа и студија. Јер, тек ако имамо јасне и деталње инфромације о томе што неко занимање подразумева ми можемо да проценимо да ли се желимо бавити тим занимањем или не,
- томе у којим занимањима још могу бити успешни,
- могућностима образовања и запошљавања после завршеног одређеног степена образовања. Један од основних задатака саветодавног рада у професионалној оријентацији је пружити детаљне информације и објаснити да неко звање омогућава рад у већем броју занимања, те да постоје различити путеви образовања који омогућавају рад у жељеном занимању,
- условима уписа у поједине средње школе и факултете,
- школским домовима,
- стипендијама,
- могућностима запошљавања и стању на тржишту рада итд.
Мишљење стручног тима
Мишљење стручног тима обједињује информације о ученику у облику писаног и/или усменог извештаја, с препоруком занимања.